Katecheza: Każda parafia ma swojego Patrona

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Zapraszam Was kochane dzieci do wspólnej modlitwy:

Dzieci modlimy się do świętych, którzy są w niebie. Oni pomagają nam, wspierając nasze modlitwy do Boga Ojca. W naszych kościołach spotkacie dużo obrazów i figur różnych świętych. Najbardziej znanym świętym pochodzącym z naszego kraju jest papież Jan Paweł II

Spójrzcie kochani na poniższe obrazy:

Czy rozpoznajecie kogoś na ilustracjach ? Pierwsza przedstawia Maryję, druga świętego Józefa, a trzecia świętego Stanisława Kostkę, natomiast ostatnia Jezusa Miłosiernego. Jest on patronem dzieci i młodzieży. Patron to osoba święta lub błogosławiona, która będąc już w niebie, opiekuje się żyjącą na ziemi osobą noszącą takie samo imię. Opiekuje się także powierzoną sobie grupą osób, parafian, krajem lub miastem. Święty Stanisław Kostka opiekuje się więc tymi, którzy mają na imię tak samo jak on, Polską, ministrantami, dziećmi i młodzieżą oraz parafiami pw. św. Stanisława Kostki. Każdy kościół – parafia ma swojego patrona. Parafia to ludzie, którzy tworzą rodzinę Bożą. Najczęściej obraz patrona znajduję się w głównym ołtarzu, chociaż nie zawsze tak jest, dlatego warto o to zapytać swoich rodziców lub księdza posługującego w parafii.

Zachęcam Was kochane dzieci do zapamiętania rymowanki: Kłaniam się Tobie, święty patronie Dbasz o parafię i troszczysz się o mnie